IRF i Uppsala

Institutet för rymdfysik i Uppsala är beläget vid Ångströmlaboratoriet och är integrerat med Institutionen för fysik och astronomi vid Uppsala universitet.


Kontaktpersoner 

Stas Barabash
Föreståndare / Director
+46 980 79122
stas.barabash@irf.se
Ella Carlsson Sjöberg
Biträdande föreståndare / Deputy Director
+46 980 79087
ella.carlsson@irf.se
Anna-Karin Ukonsaari
Ekonomichef / Financial Manager
+46 980 79054
anna-karin.ukonsaari@irf.se
Rick McGregor
Informationsansvarig / Information Officer
+46 980 79178
rick.mcgregor@irf.se
Cecilia Flemström
Personalchef / Personnel Officer
+46 980 79065
cecilia.flemstrom@irf.se
Carina Gunillasson
Registrator / Registrar
+46 980 79075
registrator@irf.se

Forskningsprogram

Space Plasma Physics/Rymdplasmafysik
Head of Programme: Prof. Mats André
Solar Terrestrial and Atmospheric Research/Sol, rymd och atmosfär
Head of Programme: Dr Johan Kero

Personal

Jenny Andersson
Economy administrator / Ekonomiadministratör
+46 18 4715902
jenny.andersson@irfu.se
Administration
David Andrews
Scientist / Forskare
+46 18 4715922
david.andrews@irfu.se
Scientists, RPF
Mats André
Professor, Head of Programme / Programchef
+46 18 4715913
mats.andre@irfu.se
Scientists, RPF
Martin Berglund
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 18 4715931
mb@irfu.se
Technical Group, RPF
Jan Bergman
Scientist / Forskare
+46 18 4715916
jan.bergman@irf.se
Scientists, RPF
Stephan Buchert
Scientist / Forskare
+46 18 4715928
scb@irfu.se
Scientists, RPF
Giulia Cozzani
Postdoc / Postdoktor
+
giulia.cozzani@irfu.se
Scientists, RPF
Victoria Cripps
Quality Engineer / Kvalitetsingenjör
+46 18 4715903
vcripps@irfu.se
Scientists
Andrew Dimmock
Scientist / Forskare
+46 18 4715923
andrew.dimmock@irfu.se
Scientists, RPF
Joshua Dreyer
PhD Student / Doktorand
+
joshua.dreyer@irfu.se
Scientists, RPF
Niklas Edberg
Scientist / Forskare
+46 18 4715904
ne@irfu.se
Scientists, RPF
Anders Eriksson
+46 18 4715945
Anders.Eriksson@irfu.se
Scientists, RPF
Jesper Fredriksson
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 18 4715911
jefr@irfu.se
Technical Group, RPF
Reine Gill
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 18 4715936
reine.gill@irfu.se
Technical Group
Sara Gomis
Quality Engineer / Kvalitetsingenjör
+46 18 4715903
sara.gomis@irfu.se
Scientists
Daniel Graham
Postdoctoral Fellow / Postdoktor
+46 18 4715927
dgraham@irfu.se
Scientists
Sven-Erik Jansson
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 18 4715932
sven-erik.jansson@irfu.se
Technical Group, RPF
Erik Johansson
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 18 4715921
erjo@irfu.se
Technical Group
Fredrik Johansson
PhD Student / Doktorand
+46 18 4715934
frejon@irfu.se
Scientists, RPF
Jan Karlsson
Programmer / Programmerare
+46 18 4715943
jk@irf.se
Computer Group
Yuri Khotyaintsev
Assoc. Prof. / Docent
+46 18 4715929
Yuri.Khotyaintsev@irfu.se
Scientists, RPF
Ahmed Lalti
PhD Student / Doktorand
+
ahmed.lalti@irfu.se
Scientists, RPF
Thomas Leyser
Assoc. Prof. / Docent
+46 18 4715941
thomas.leyser@irfu.se
Scientists, STP
Michiko Morooka
Scientist / Forskare
+46 18 4715921
morooka@irfu.se
Scientists
Thomas Nilsson
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 18 4715943
thoni@irfu.se
Technical Group
Dan Ohlsson
Research Engineer / Forskningsingenjör
+
dan.ohlsson@irfu.se
Technical Group, RPF
Daniel Pelikan
Software Engineer / Mjukvaruingenjör
+46 18 4715924
daniel.pelikan@irfu.se
Technical Group, RPF
Walter Puccio
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 18 4715935
walter.puccio@irfu.se
Technical Group, RPF
Farid Shiva
Engineer / Ingenjör
+46 18 4715938
farid.shiva@irfu.se
Technical Group
Konrad Steinvall
PhD student / Doktorand
+46 18 4715914
konrad.steinvall@irfu.se
Scientists
Katerina Stergiopoulou
PhD Student / Doktorand
+46 18 4715922
katerina@irfu.se
Scientists, RPF
Erik Vigren
Scientist / Forskare
+46 18 4715907
erivig@irfu.se
Scientists, RPF
Jan-Erik Wahlund
Assoc. Prof. / Docent
+46 18 4715946
jan-erik.wahlund@irfu.se
Scientists, RPF
Emiliya Yordanova
Scientist / Forskare
+46 18 4715930
eya@irfu.se
Scientists, RPF