IRF i Kiruna

IRF:s huvudkontor är beläget på Rymdcampus i Kiruna, 8 km öster om Kiruna vid E10.


Kontaktpersoner

Ella Carlsson Sjöberg
Vikarierande föreståndare / Acting Deputy Director
+46 980 79087
ella.carlsson@irf.se
Mats André
Biträdande föreståndare / Deputy Director
+46 18 4715913
mats.andre@irfu.se
Anna-Karin Ukonsaari
Ekonomichef / Financial Manager
+46 980 79054
anna-karin.ukonsaari@irf.se
Rick McGregor
Informationsansvarig / Information Officer
+46 980 79178
rick.mcgregor@irf.se
Cecilia Flemström
Personalchef / Personnel Officer
+46 980 79065
cecilia.flemstrom@irf.se
Carina Gunillasson
Registrator / Registrar
+46 980 79075
registrator@irf.se

Forskningsprogram

Solar System Physics and Space Technology/Solsystemets fysik och rymdteknik
Head of Programme: Prof. Stas Barabash
Solar Terrestrial and Atmospheric Research/Sol, rymd och atmosfär
Head of Programme: Dr Johan Kero
Observatory/Observatorieverksamhet
Head of Programme: Dr Urban Brändström

Personal

Vesa Alatalo
Technician / Tekniker
+46 980 79040
vesa.alatalo@irf.se
Technical Group
Herman Andersson
Technical Group Executive Manager / Teknisk chef för teknikgruppen
+46 980 79034
herman.andersson@irf.se
Technical Group, SSPT
Tikemani Bag
Postdoc
+4698079011
tikemani.bag@irf.se
Scientists, STAR
Stas Barabash
Professor, Head of programme / Programchef
+
stas.barabash@irf.se
Scientists, SSPT
Etienne Behar
PhD Student / Doktorand
+46 980 79103
etienne.behar@irf.se
Scientists, SSPT
Evgenia Belova
Assoc. Prof. / Docent
+46 980 79112
evgenia.belova@irf.se
Scientists, STAR
Sofia Bergman
Doktorand / PhD Student
+46 980 79005
sofia.bergman@irf.se
Scientists, SSPT
Peter Bergqvist
Research engineer / Forskningsingenjör EISCAT
+46 980 79154
peter.bergqvist@irf.se
Eiscat Site
Urban Brändström
Scientist / Forskare, Head of Observatory Programme / Observatorieansvarig
+46 980 79126
urban.brandstrom@irf.se
Scientists, STAR
Ella Carlsson Sjöberg
Vikarierande föreståndare / Acting Director
+46 980 79087
ella.carlsson@irf.se
Administration
Bartlomiej Czerwinski
Programmer / Programmerare
+46 980 79007
bartlomiej.czerwinski@irf.se
Computer Group
Peter Dalin
Scientist / Forskare
+46 980 79023
peter.dalin@irf.se
Scientists, STAR
Andreas Edström
Engineer / Ingenjör
+46 980 79055
andreas.edstrom@irf.se
Technical Group, SSPT
Ashkan Ekhtiari
Data administrator / dataadministratör
+46 980 79078
ashkan.ekhtiari@irf.se
Computer Group
Kjell Eriksson
Chef / Kock
+46 980 79027
kjell.eriksson@irf.se
Administration
Shahab Fatemi
Scientist / Forskare
+46 980 79106
shahab.fatemi@irf.se
Scientists, SSPT
Cecilia Flemström
Personnel Officer / Personalchef
+46 980 79065
cecilia.flemstrom@irf.se
Administration
Saga From
Restaurangbiträde (tjänstledig) / Restaurant Assistant (on the leave)
+46 980 79026
saga.from@irf.se
Food Group
Yoshifumi Futaana
Assoc. Prof. / Forskare
+46 980 79025
yoshifumi.futaana@irf.se
Scientists, SSPT
Tomoko Futaana
Restaurangbiträde / Restaurant Assistant
+46 980 79026
tomoko.futaana@irf.se
Food Group
Carina Gunillasson
Registrar / Registrator
+46 980 79075
carina.gunillasson@irf.se
Administration
Shashikant Gupta
Master Student / Rosetta
+
shashikant.gupta@irf.se
Scientists, SSPT
Stefan Hedlund
Supplies Manager / Intendent
+46 980 79020
stefan.hedlund@irf.se
Computer Group
Annika Holmblad
Salary administrator / Löneadministratör
+46 980 79042
annika.holmblad@irf.se
Administration
Mats Holmström
Assoc. Prof. / Docent
+46 980 79186
mats.holmstrom@irf.se
Scientists, SSPT
Bengt Hultqvist
Professor Emeritus
+46 980 79000
bengt.hultqvist@irf.se
Scientists
Leif Kalla
System Programmer / Systemprogrammerare
+46 980 79016
leif.kalla@irf.se
Computer Group, SSPT
Stefan Karlsson
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 980 79029
stefan.karlsson@irf.se
Technical Group, SSPT
Daniel Kastinen
Doktorand / Ph D student
+46 980 79172
daniel.kastinen@irf.se
Scientists, STAR
Mate Kerenyi
Research engineer / Forskningsingenjör
+46 980 79002
mate.kerenyi@irf.se
Technical Group, SSPT
Johan Kero
Scientist / Forskare, Head of Programme / Programchef
+46 980 79084
johan.kero@irf.se
Scientists, STAR
Annelie Klint Nilsson
Information Officer / Informatör
+46 980 79076
annelie.klint-nilsson@irf.se
Administration
Robert Labudda
Programmer / Programmerare
+4698079003
robert.labudda@irf.se
SSPT, Technical Group
Anders Lejon
Caretaker / Vaktmästare
+46 980 79028
anders.lejon@irf.se
Administration
Charles Lue
Scientist / Forskare
+46 980 79044
charles.lue@irf.se
Scientists, SSPT
Mats Luspa
Systemprogrammerare / System programmer
+46 980 79022
mats.luspa@irf.se
Computer Group
Lennart Lövqvist
Research engineer / Forskningsingenjör EISCAT
+46 980 79062
lennart.lovqvist@irf.se
Eiscat Site
Bengt-Ove Martinsson
Technician/Tekniker
+46 980 79001
bengtove.martinsson@irf.se
Technical Group, SSPT
Kei Masunaga
Post doc / Postdoktor
+46 980 79010
kei.masunaga@irf.se
Scientists, SSPT
Rick McGregor
Information Officer / Informationsansvarig
+46 980 79178
rick.mcgregor@irf.se
Administration
Daria Mikhaylova
Engineer / Ingenjör
+46 980 79048
daria.mikhaylova@irf.se
Technical Group, PAF
Hjördis Mämmi
Accounts administrator / Ekonomiadministratör
+46 980 79077
hjordis.mammi@irf.se
Administration
Maike Neuland
Visiting Scientist / Gästforskare
+46 980 79107
maike.neuland@irf.se
Scientists, SSPT
Hans Nilsson
Assoc. Prof. / Docent, Computer Group Manager / Datagruppchef
+46 980 79127
hans.nilsson@irf.se
Scientists, STAR
Carol Norberg
Assoc. Prof. / Docent
+46 980 79000
carol.norberg@irf.se
Scientists
Rickard Nutti
Accounts administrator / Ekonomiadministratör
+46 980 79009
rickard.nutti@irf.se
Administration
Magnus Oja
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 980 79179
magnus.oja@irf.se
Technical Group, SSPT
Jonas Olsen
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 980 79041
jonas.olsen@irf.se
Technical Group, SSPT
Rikard Ottemark
Research engineer / Forskningsingenjör
+4698079043
rikard.ottemark@irf.se
Technical Group, SSPT
Asta Pellinen-Wannberg
Professor at Umeå University / Professor vid Umeå Universitet
+46 980 79000
asta.pellinen-wannberg@irf.se
Scientists
Moa Persson
PhD Student / Doktorand
+46 980 79108
moa.persson@irf.se
Scientists, SSPT
Joakim Peterson
Forskningsingenjör
+46 980 79036
joakim.peterson@irf.se
Technical Group
Angele Pontoni
PhD Student
+46 980 79079
angele.pontoni@irf.se
Scientists, SSPT
Uwe Raffalski
Assoc. Prof. / Docent
+46 980 79021
uwe.raffalski@irf.se
Scientists, STAR
Audrey Schillings
PhD Student / Doktorand
+46 980 79114
audrey.schillings@irf.se
Scientists, STAR
Tima Sergienko
Scientist / Forskare
+46 980 79071
tima.sergienko@irf.se
Scientists, STAR
Manabu Shimoyama
Scientist / Forskare
+46 980 79086
manabu.shimoyama@irf.se
Scientists, SSPT
Atakan Sirin
Forskningsingenjör / Research engineer
+46 980 79046
atakan.sirin@irf.se
Technical Group, SSPT
Gabriella Stenberg Wieser
Scientist / Forskare
+46 980 79014
gabriella.stenberg@irf.se
Scientists, SSPT
Ulf Stenmark
Technician / Tekniker
+46 980 79031
ulf.stenmark@irf.se
Technical Group
Csilla Szasz
Programmer / Programmerare
+46 980 79015
csilla.szasz@irf.se
Computer Group
Anna-Karin Ukonsaari
Financial Manager / Ekonomichef
+46 980 79054
anna-karin.ukonsaari@irf.se
Administration
David Upton
+
david.upton@irf.se
Technical Group
Lars-Göran Vanhainen
Research Engineer / Forskningsingenjör
+46 980 79113
larsg@irf.se
Technical Group
Anisa Vlassova
Accounts administrator (on parental leave) / Ekonomiadministratör (föräldraledig)
+46 980 79009
anisa.vlassova@irf.se
Administration
Peter Voelger
Scientist / Forskare
+46 980 79111
peter.voelger@irf.se
Scientists, STAR
Andrii Voshchepynets
Postdoc / Postdoktor
+46 980 79176
andrii.voshchepynets@irf.se
Scientists, SSPT
Xiao-Dong Wang
Scientist / Forskare
+46 980 79008
wang@irf.se
Scientists, SSPT
Martin Wieser
Scientist / Forskare
+46 980 79198
martin.wieser@irf.se
Scientists, SSPT
Philipp Wittmann
PhD Student
+46 980 79073
philipp.wittmann@irf.se
Scientists, SSPT
Maria Wästle
Ledningsadministratör
+46 980 79072
maria.wastle@irf.se
Administration
Masatoshi Yamauchi
Scientist / Forskare
+46 980 79120
M.Yamauchi@irf.se
Scientists, STP