IRF i Lund

Institutet för rymdfysik i Lund är beläget på Ideon Sciene Park som är placerad i en kunskapsintensiv miljö mellan Lunds universitet och forskningsanläggningarna MAX IV och European Spallation Source.


Kontaktpersoner 

Stas Barabash
Director
+46 980 79122
stas.barabash@irf.se
Ella Carlsson Sjöberg
Deputy Director
+46 980 79087
ella.carlsson@irf.se
Anna-Karin Ukonsaari
Financial Manager
+46 980 79054
anna-karin.ukonsaari@irf.se
Rick McGregor
Information Officer
+46 980 79178
rick.mcgregor@irf.se
Cecilia Flemström
Personnel Officer
+46 980 79065
cecilia.flemstrom@irf.se
Carina Gunillasson
Registrar
+46 980 79075
registrator@irf.se

Forskningsprogram

Solar Terrestrial Physics/Solär-terrester fysik – Head of Programme: PhD. Johan Kero

Personal

Juri Katkalov
Engineer / Ingenjör
+
juri.katkalov@irf.se
Technical Group
Henrik Lundstedt
Docent / Associate Professor (emeritus)
+46 46 286 2120
henrik.lundstedt@irf.se
Scientists
Magnus Wik
+46 462862122
magnus.wik@irf.se
Scientists, STP
Peter Wintoft
+46 46 286 2121
peter.wintoft@irf.se
Scientists, STP