IRF i Umeå

Institutet för rymdfysik i Umeå är beläget i Teknikhuset vid Umeå universitet.


Kontaktpersoner

Stas Barabash
Director
+46 980 79122
stas.barabash@irf.se
Ella Carlsson Sjöberg
Deputy Director
+46 980 79087
ella.carlsson@irf.se
Anna-Karin Ukonsaari
Financial Manager
+46 980 79054
anna-karin.ukonsaari@irf.se
Rick McGregor
Information Officer
+46 980 79178
rick.mcgregor@irf.se
Cecilia Flemström
Personnel Officer
+46 980 79065
cecilia.flemstrom@irf.se
Carina Gunillasson
Registrar
+46 980 79075
registrator@irf.se

Forskningsprogram

Solar Terrestrial Physics/Solär-terrester fysik – Head of Programme: PhD. Johan Kero

Personal

Ludwik Liszka
Professor Emeritus
+46 90 786 9204
ludwik@irf.se
Scientists
Rickard Lundin
Professor Emeritus
+46 90 786 9205
rickard.lundin@irf.se
Scientists, SSPT
Peje Nilsson
Programmer
+46 90 786 9206
peje@irf.se
Computer Group, STP
Fredrik Rutqvist
Programmer
+46 90 786 9202
fr@irf.se
Computer Group, STP