Till huvudinnehåll
Meny
Delar av omslaget till IRF:s årsredovisning 2025

IRF:s årsredovisning 2025

Institutet för rymdfysiks, IRF:s, årsredovisning för 2025 är nu klar och finns för nedladdning . Förordet av IRF:s generaldirektör Olle Norberg finns nedan i sin helhet.

Genom Institutet för rymdfysik (IRF) bedriver Sverige framgångsrik forskning inom rymdfysik, atmosfärfysik och rymdteknik. IRF har en unik roll i det svenska forskningslandskapet genom sitt långsiktiga arbete med forsknings- och observatorieprojekt som ofta sträcker sig över flera decennier. Denna uthållighet är en grundförutsättning för verksamheten och väl förenlig med IRF:s uppdrag som fristående myndighet.

Under 2025 har IRF:s medarbetare fortsatt att stärka institutets internationella position genom sitt engagemang och medverkan i avancerade rymdprojekt. En viktig del av detta arbete är att IRF själv föreslår, utvecklar och bygger vetenskapliga mätinstrument. Den djupa kunskapen om instrumenten utgör grunden för både dataanalys och vetenskapliga genombrott.

Samarbetet med den europeiska rymdorganisationen (ESA) har under året utvecklats ytterligare. Efter de mycket framgångsrika resultaten från instrumentet Negative Ions at the Lunar Surface (NILS) har ESA beslutat att finansiera fortsatt utveckling för framtida månlandare. Parallellt pågår arbetet med en mer avancerad version av instrumentet som även kan mäta positiva joner och neutrala partiklar. Mot slutet av året gick ESA ut med en internationell förfrågan om möjliga månlandare för dessa instrument. IRF har också fått i uppdrag av ESA att, tillsammans med sju europeiska universitet och institut, leda en studie av instrumentpaket AstroLEAP, som ska möjliggöra samtidiga mätningar av plasmapartiklar, stoft och elektriska fält på månytan.

Under året inleddes ett nytt samarbete med Max Planck-institutet i Göttingen kring utvecklingen av ett instrument till ESA-missionen Ramses, som ska besöka asteroiden Apophis i april 2029. Samtidigt fortsätter arbetet med ESA:s rymdsond Juice, som sändes upp 2023 och nu befinner sig på sin drygt åtta år långa resa till Jupiter. IRF ansvarar för två av sondens instrumentpaket: Particle Environment Package (PEP) och Radio & Plasma Wave Investigation (RPWI). Under 2025 genomfördes en förbiflygning av Venus och ytterligare två förbiflygningar av jorden är planerade till 2026 och 2029 innan ankomsten till Jupiter.

Parallellt har IRF fortsatt arbetet med utveckling av framtida uppdrag. Studier och hårdvaruutveckling pågår inom projekten Mars–Magnetosphere ATmosphere Ionosphere and Space-weather Science (M-MATISSE), för studier av Mars, samt Plasma Observatory, för studier av jordens rymdmiljö. ESA väntas fatta beslut om vilken av dessa missioner som ska genomföras i juni 2026.

Vid sidan av forskningsverksamheten har IRF under året fortsatt dialogen med relevanta myndigheter om hur institutets kompetens inom rymdväder kan bidra till samhällets robusthet. Genom avtal säkerställs att IRF tillhandahåller prognoser och varningar som stärker Sveriges förmåga att hantera rymdväderhändelser som kan påverka samhällskritisk infrastruktur. Under året genomfördes även förstudien NOSTRA för en framtida nordisk radar för inmätning av rymdobjekt, ett ESA-finansierat projekt i samarbete med norska och finska kollegor.

IRF:s observatorieverksamhet fortsätter att tillgängliggöra mätdata för forskare världen över. Under året driftsattes nya instrument inom nätverken för norrskens- och meteorkameror, samtidigt som arbetet med att digitisera äldre registreringar på film och papper inleddes.

Forskningsinfrastrukturen IRF SpaceLab är en central resurs för testning och kvalificering av vetenskapliga mätinstrument och annan utrustning för användning i rymden. Under 2025 har IRF SpaceLab nyttjats av flera externa användare.

Under 2025 utexaminerades två nya doktorer, Qi Zhang och Ida Svenningsson, och Yoshifumi Futaana befordrades till professor i rymdfysik vid IRF. Samarbetena med Uppsala universitet, Umeå universitet och Luleå tekniska universitet är av stor betydelse för IRF, inte minst genom de studentkontakter som är viktiga för framtida rekrytering.

Vi hoppas att denna årsredovisning ger en levande bild av IRF:s verksamhet och resultat, och önskar dig välkommen att läsa vidare.

Olle Norberg Generaldirektör, Institutet för rymdfysik